orchideje
Útulný domov

5 způsobů, jak zabít orchideje

Ano, čtete dobře. Nemám v úmyslu likvidovat květiny. I přes to se mi povedlo orchideje neúmyslně zničit. Takže tady je malý návod, co NEdělat při pěstování orchidejí.

Jak to už u kolaudací bývá, někdo Vám vždycky přinese květinu. Jenže, jak se o ni starat? První orchidej mi uhynula, protože jsem podcenila péči o ni. A tady je pár důvodů proč.

Sprcha jednou za čas

špatně:

Orchideje nemají rády stálou vodu v květináčku, protože to škodí jejich kořenům. Kořeny po této zálivce bohužel uhnívají.

správně:

Květiny jednou týdně vyndejte z keramického květináče a položte průhledný plastový květináček do vody (například do vany nebo do umyvadla). Nechte orchideje cca 15-20 minut ve vodě a potom vypusťte vodu a nechte květináče chvíli odstát. Potom můžete květináček vrátit do ozdobného květináče.

orchideje

s

Škatulata hýbejte se

špatně:

Ze začátku jsem nevěděla, kam květiny umístit, aby ladily s interiérem bytu. Takže jsem ze začátku hodně experimentovala s umístěním. Což je bohužel pro orchidej špatně.

správně:

Ideální je dát orchidej na správné místo a nechat ji tam. Nehýbat s ní, nepřemisťovat ji a nedráždit její listy a květy okolním prostředím – například žaluziemi na okně nebo záclonou.

orchideje
orchideje kvetou různými barvami

Ani teplo, ani zima

špatně:

První orchideje jsem dala na parapet okna, kde vypadaly naprosto úžasně. Ale bohužel do místnosti, kde se kvůli vaření pravidelně větrá. Bohužel i v zimě. Takže moje nádherné květiny nezvládly střídání teplot a průvan čerstvého zimního větru.

správně:

Orchideje je třeba umístit do místnosti, kde se výrazně nestřídají teploty. Takže rozhodně ne nad topení a ani náhodou k oknu, kterým přes den větráte.

orchideje
orchidej nemá ráda střídání teplot

Slunce mám ráda, ale s mírou

špatně:

Orchidej má ráda slunce, ale ne přímé sluneční světlo. Pálí to její listy.

správně:

Nejlepší je orchidej umístit na stůl k oknu nebo na nějakou polici, kde sice sluníčko dosáhne, ale nebude do ní přímo prát svými paprsky.

působivé orchideje
orchideje nemají rády přímé sluneční světlo

Sprchu mám ráda, ale…

špatně:

Na internetu jsem četla, že orchideje mají rády sprchování nebo déšť, pokud není příliš prudký. No jo, ale nepřečetla jsem si, že takovou spršku mají rády pouze listy a ne květy rostliny. Takže jsem přišla o další kousek.

správně:

Sprška, deštík nebo zálivka pomocí rozprašovače je super, ale pouze pro listy rostliny. Pozor ať se voda nedostane na poupata nebo květy orchideje!

orchideje
orchideje

Tak vidíte – a pak, že pěstovat orchidej zvládne i začátečník. Teď už mám nové orchideje a snažím se je pěstovat s láskou a citem. A světe div se, opravdu to funguje!

A jaké květinky pěstujete doma vy? A daří se vám?

Pokud Vás článek zaujal, můžete se podívat i na další články z rubriky Domov. Různé druhy orchidejí seženete na Lukscheiiter.

další články

1 Comment

  1. Ano, tyto zásada dodržuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *