relaxační koupel
DIY tvoří

Domácí solná relaxační koupel

Chcete zažít i vy luxus maďarských lázní u vás doma? Pojďte si vytvořit svou domácí solnou relaxační koupel podle Vašeho gusta.

Účinky soli:

Slyšela jsem, že sůl ve všech svých podobách léčí. Neznamená to, že se denně musíme solí přejídat, ale můžeme si udělat parádní detoxikační solnou lázeň. Na co je taková terapie dobrá? Na celkové uvolnění těla i mysli – sůl pomáhá při únavě svalů a kloubů, zlepšuje náladu a napomáhá i při kožních problémech jako je akné, lupénka, atd.

Sůl pomáhá rychleji odlupovat odumřelé buňky a tím pomáhá i vzhledu naší pokožky. Pokožka je hydratovaná a hebká.

relaxační solná koupel
DIY relaxační solná koupel

Kdy si dopřát solnou lázeň?

V podstatě můžete kdykoliv, ale doporučuje se vždy, když na vás jde jarní únava nebo špatná nálada (deprese). Mnoho lidí se toho sice bojí, ale solná lázeň pomáhá i při zimních virózách.

relaxační solná koupal
relaxační solná koupal

Jak na solnou lázeň?

Sůl do koupele si můžete koupit v drogerii, supermarketu, na internetu nebo ve zdravé výživě. Nebo si můžete udělat svou vlastní koupelovou sůl přesně podle sebe. Můžete použít aromatickou koupelovou sůl, mořskou sůl, rochovu sůl nebo sůl Himalájskou. Já nejčastěji používám už hotovou Himalájskou sůl, kterou do vany pouze nasypu. Ale když mám čas na přípravu a náladu, tak si dopřeji svou vlastní kombinaci koupelové soli.

V moždíři si nadrtím sušené květiny (nejčastěji růže nebo levanduli) a přidám pár kapek 100% éterického oleje podle mé aktuální nálady. Nejčastěji používám vůni růže, levandule nebo vanilky. Vanilka je skvělá hlavně v zimním období. Potom si do misky nasypu si cca ¾ hrníčku mořské hrubé soli a vmíchám do ní svou voňavou sušenou směs.

domácí výroba relaxační lázně
domácí výroba relaxační lázně

A potom už je postup stejný jak u DIY soli, tak u soli kupované. Připravíme si horkou lázeň, do které vsypeme koupelovou sůl. V této lázni vydržíme relaxovat cca 20-40 minut. Čím bude voda teplejší, tím účinnější bude lázeň – ale také budete utahanější a citlivějším osobám se může motat hlava nebo je začít bolet (v takovém případě běžte z vody ven).

Pokud začínáte s horkými solnými lázněmi, tak doporučuji vydržet 20 minut a poté vylézt ven. Nepoužívejte žádné šampony, sprchové gely, mýdla ani pěnu do koupele. Udělejte si čistě solnou lázeň. Po 20-40 minutách vyjděte z vody, osušte se bez oplachování a oblečte si župan nebo nějaké teplé oblečení. A ideálně zalezte pod deku, kde můžete relaxovat dál. A abych nezapomněla, důležitý je také pitný režim během i po solné lázni.

relaxační koupel
mořská sůl s květinami

Solnou lázeň bychom měli provádět 1x týdně.

Co dávat do solné lázně:

Jak už jsem psala – nejčastěji používám Himalájskou sůl nebo mořskou s vlastním přídavkem. Ale oblíbená sůl u hodně lidí je třeba i Rochova sůl.

Himalájská sůl

Světle růžové krystalky v sobě obsahují nejenom sůl, ale i chlorid, vápník, železo, fosfor a hořčík. Takže je mnohonásobně zdravější než všechny koupelové soli. Himalájskou sůl můžete použít i v kuchyni (a většinou ji najdete pod názvem kuchyňská Himalájská sůl), ale v lázni vám udělá mnohem větší službu. Já ji kupuji ve zdravé výživě.

Himalájská sůl je léčivá
Himalájská sůl je léčivá

Mořská sůl

Můžete sehnat kuchyňskou mořskou sůl nebo hrubou mořskou sůl. Já osobně mám do vany raději tu hrubou. Ta se dá do vodní lázně dát samostatně nebo k ní můžete přidat i různé éterické oleje, sušené bylinky nebo květiny, kokosový nebo mandlový olej. Já osobně mám nejraději sušené květiny, ale ne každý má rád plavající kousky ve vaně. Éterické oleje jsou fajn, protože vám lázeň krásně provoní podle vaší nálady a preference.

mořská sůl se sušenými květinami
mořská sůl se sušenými květinami

Rochova sůl

Rochovu sůl používají hlavně pedikérky, které díky ní zjemňují chodidla svých klientek. Ale používá se i do koupele, protože změkčuje vodu i pokožku. Tato sůl obsahuje přírodní jehličnaté silice a alkalické uhličitany. Do vany přidávají 2 lžíce této soli na 10 l vody. Pokud chcete pouze lázeň nohou v lavoru, tak vám bude stačit pouze 1 polévkové lžíce.

Zkoušeli jste už solnou lázeň? Která sůl Vám do relaxační koupele vyhovuje nejvíce?

další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *