geocaching
Česká republika cestuje

geocaching – lov pokladů pro každého

Geocaching hýbe světem! Kolikrát na svých túrách potkám víc a víc “kačerů”, kteří loví poklady ať už v přírodě nebo ve městě. Geocaching je prostě zábava pro každého.

A bodejť by ne – vždyť potřebujete jen smartphone nebo GPS a můžete vyrazit. Někteří odvážnější využijí i horolezecká lana nebo potápěčské vybavení.

Geocaching

Ve zkratce jde o lov pokladů, který Vás vytáhne do přírody, protože schránku, takzvanou “kešku” musíte odlovit většinou fyzicky na místě určení. Schválně píšu většinou, protože existují různé typy keší, ale těm se budu věnovat zase jindy.

Geocaching vznikl v roce 2000 jak jinak než v Americe. K nám se dostal o rok později. A já se této zábavě začala věnovat od roku 2015. Stáhla jsem si do mobilu aplikaci c:geo, díky které lovím kešky dodnes.

moje první keška

Svou první kešku jsem odlovila v Ústí nad Orlicí, kde jsem dříve bydlela a doposud tam bydlí má rodina. Šlo o opravdu velkou keš, která měla tvar klasické zelené kovové popelnice, ve které se nacházela extra velká návštěvní kniha na zapisování, takzvaný logbook. No a společně s knihou se tam nacházel i znak geocachingu – ještěrka.

geocaching hýbe světem
moje první odlovená keška z roku 2015

další kešky po okolí

Další kešky jsem začala postupně sbírat v okruhu svého bydliště. Ať už pěšky nebo na kole. Odlovila jsem si nejdřív většinu Tradičních keší pomocí aplikace c:geo na smartphone. Tradiční keše najdete na mapě a jdete si pro ně na místo určení. Na souřadnicích je potřeba zbystřit zrak a zapojit mozek. Stačí porozumět nápovědě, důkladně hledat a poklad je Váš. Samozřejmě, že to není vždycky tak jednoduché. Některé kešky bývají obtížnější než jiné.

geocaching
i falešný kámen může ukrývat logbook

Tradiční keše po okolí byly odloveny a následovaly keše, které potřebovaly větší přípravu před samotným lovem. Na mapě v okolí bydliště mi zbývaly už jen Multiny, Mysterky a Vherigo keše. Každá má své kouzlo a každá se musí odlovit jiným způsobem.

pařezová keška Křemílka a Vochomůrky
pařezová keška Křemílka a Vochomůrky

procházka s Multi a Vherigo keškami

Multi kešky Vás většinou protáhnou po celém okolí, protože začnete na souřadnicích obsažených v mapě aplikace a jdete podle pokynů dál a dál. Někdy musíte opsat číslo z památníku, někdy musíte spočítat počet schodů nebo odpovědět na nějakou otázku v popisu keše. U multi keší nikdy nevíte, kolik km nachodíte, a kde se finální krabička nachází.

geocaching
Multina Vás protáhne po okolí

Podobně je tomu tak i u Vherigo keší, u kterých je ale potřeba stáhnout si další aplikaci “Vherigo”. Tato aplikace Vám přímo zadává úkoly na souřadnicích, kde se právě nacházíte.

geocaching se dá lovit i ve vzduchu
stromová keš, pro kterou si musíte vylézt

Multiny a Vherigo keše jsou příjemné zpestření lovu, ale nejraději mám Mystery keše. Pro odlov nejdřív musíte vyluštit šifry nebo uhádnout hádanky, abyste získali souřadnice kešky. Mystery keše v okolí Ústí jsem odlovila díky morseovce, braillovu písmu nebo zrcadlové šifře. Mezi mystery keše patří i noční kešky, u kterých potřebujete speciální vybavení na odlov. A my si v okolí Ústí odlovili hned dvě noční kešky.

keška samotná je někdy šifrou
keška samotná je někdy šifrou

noční lov je zábavnější

Největší dobrodružství jsme zažili na nočním odlovu keší. K nočnímu lovu byla potřebná důkladná domácí příprava a samozřejmě i nějaké to vybavení. Museli jsme si koupit UV baterku, která nám pomohla při cestě ke kešce.

noční keška Jack Sparow
noční keška Jack Sparow

Princip nočních keší je jednoduchý – v aplikaci c:geo dostanete výchozí bod, ze kterého se dostanete k finálnímu logbooku pomocí světélkující barvy. Tuto barvu můžete vidět pouze po setmění a to za použití UV lampy nebo baterky.

Byl to dlouhý a někdy i namáhavý lov. Ale rozhodně vždy stál za tu námahu. Bavila Vás virtuální procházka po keškách? Začněte dnes i Vy! A že Vám chybí potřebné vybavení? Nezoufejte. Na eshopu Affekt seženete naprosto vše! 

Příště přidám konkrétní místa, které stojí za to vidět a odlovit!

Líbil se ti článek?

další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.