Hygge ways
Uncategorized

Hygge, aneb 25 způsobů pro pohodový život

Hygge je dánské slovo pro potěšení z jednoduchých věcí, útulného domova, dobrého jídla a společnosti rodiny a přátel. V dnešním článku najdete jednoduché způsoby, jak naplnit svůj vlastní život Hygge.

„Hygge je dánské a norské slovo, vyjadřující pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Tento způsob života je často spojován s tím, že Dánové jsou podle výzkumů jedním z nejšťastnějších národů na světě.“ (zdroj: wikipedie)

Překvapilo mě, že zrovna Dánové jsou nejšťastnější národ, ale na druhou stranu, proč ne? Umí se radovat z okamžiků krásných věcí. Umí zútulnit svůj domov a užívají si společnosti rodiny i přátel. Každý chce být přeci šťastný. Pojďme ovlivnit svůj život.


Hygge jídlo a pití

Ano, začínám jídlem, protože dobré jídlo a pití dokáže opravdu divy!

1. Domácí zahřívací polévky – není nic jednoduššího než si po dlouhém zimním dni udělat domácí zahřívací sýrovou polévku, mrkvovou polévku nebo polévku z dýně a zázvoru.

2. Teplé nápoje – s přicházející zimou si začínáme více vařit čaje, užívat si kávu s perníčkem nebo skořicí, ale vaříme si i svařené víno, punč a další dobroty. Jen tak dál. Nejenom, že vás nápoje prohřejí, ale přidají vám na dobré náladě.

3. Pečené dobroty – takový štrúdl nebo čerstvě upečený jablečný koláč provoní každou kuchyň a povzbudí naše chuťové pohárky.

Hygge
Teplé nápoje prohřejí a uklidní mysl. Zdroj fotky: L´Eventail


Hygge domov

Druhou kategorií je útulný a uklizený domov, který je základem pro každou spokojenou rodinu.

4. Zamilované věci – obklopujte se pouze věcmi, které máte rádi a které se vám líbí. Zkuste zakomponovat své oblíbené věci do dekorace domácnosti.

5. Světýlka – vyzdobte svůj domov pomocí LED světýlek v podobě světélkujících záclon nebo světelným řetězem s koulemi nebo hvězdičkami. LED světla můžete zakomponovat i mezi běžnou dekoraci – takové větvičky se světýlky ve váze vypadají dokonale.

6. Příroda do domu – přeneste si přírodu do svého domova. Zkuste vytvořit podzimní výzdobu z přírodních materiálů, obklopujte se květinami a voňavým dřevem.

7. Domácí lázně – proměňte svou koupelnu na domácí lázně. Hýčkejte se koupelí v horké vaně s uvolňující pěnou do koupele nebo pečující koupelnovou bombou. Dopřejte si povzbuzující tělový peeling a masku. Užívejte si péči o své tělo a mysl.

8. Svíčky, svíčky, svíčky – s ubývajícím sluníčkem máme větší náladu na oheň – ať už v podobě domácího krbu nebo svíček. Hřejivý plamen svíčky má uklidňující schopnosti. Svíčky navíc krásně provoní váš domov.   

Svíčky, svíčky, svíčky - součást Hygge
Svíčky, svíčky, svíčky….Zdroj fotky: msn Lifestyle


Další Hygge tipy

Další tipy, jak zlepšit svůj život a udělat ho zábavnějším i spokojenějším.

9. Večeře s přáteli – pozvěte přátele na večeři ve stylu „naber si sám“. Prostřete stůl, něco dobrého uvařte nebo upečte a požádejte přátele, aby donesli nějakou dobrotu s sebou. Vše rozložte na stůl a vychutnávejte si pohodový večer s přáteli.

10. Běžte si zaplavat – udělejte si chvilku pro sebe a nechte své myšlenky plynout ve vodě. Běžte si zaplavat a udělejte něco pro své tělo i mysl.

11. Sauna day – prohřejte své tělo v sauně. Navíc pokud budete chodit pravidelně, posílíte svou imunitu a zlepšíte pokožku.

12. Game night – nehrajete hry? Nevadí, jeden večer se vraťte do dětských let a vyzkoušejte nějakou zábavnou deskovou hru, hru na PlayStationu nebo na počítači. Výběr je veliký a zábava zaručena!

13. Dobrodružství – sbalte si svých pár švestek a vyrazte na túru do přírody. Perfektně si utřídíte myšlenky a nabijete se energií. Sami uvidíte, kam vás nohy donesou.

14. Bruslete – vytáhněte své staré brusle a vyrazte na led nebo do haly.

15. Poslouchejte hudbu – každý z nás má nějakou oblíbenou kapelu nebo styl hudby. Zkuste si zpříjemnit i běžné domácí práce oblíbenou hudbou. Uvidíte, jak vám půjde práce pěkně od ruky.

16. Energie ohně – praskající oheň u táboráku nebo v krbu má své uklidňující kouzlo.

17. Čtení v posteli – uvařte si pořádný hrnek kávy nebo čaje, nasaďte nejteplejší ponožky a schovejte se do postele se svou oblíbenou knihou. Nemusíte mít výčitky svědomí, že trávíte celý den čtením. Od toho je „chill day“

18. Pracujte na čas – rozdělte si svou práci tak, abyste nemuseli v práci zůstávat déle. Dobijte svou energii odpočinkem na další dny.

19. Netflix and chill – udělejte si den jen pro sebe a svého přítele. Zalezte do postele a pusťte si svůj oblíbený seriál nebo film. Nepodvádět!

 

Teplo a pohoda u rodinného krbu ve stylu hygge.
Teplo a pohoda u rodinného krbu. Zdroj fotky: shape.com


Nezbytné pro Hygge

A poslední kategorie jsou absolutně nezbytné potřeby pro správné Hygge. Základem je pořádný hrnek na kávu nebo čokoládu, teplé pletené ponožky nebo podkolenky a pohodlné domácí bačkůrky.

20. Útulný domov – základem šťastného a spokojeného života je útulný a příjemný domov.

21. Teplé pletené ponožky – nohy musí být v teple. Sežeňte si teplé pletené ponožky nebo podkolenky a zpříjemněte si pobyt ve svém domě.

22. Velký hrnek – pro voňavou kávu, čokoládu nebo povzbuzující čaj potřebujete opravdu velký hrnek.

23. Pohodlné kalhoty – žádné škrcení v pase, žádné otisky kalhot na kůži. Pořiďte si pohodlné kalhoty.

24. Bačkůrky – ať už chundelaté nebo pletené.

25. Skvělé knihy – pořiďte si nějakou skvělou knihu, která vás vtáhne do děje.

 knihy
Knihy můžete číst v podstatě kdekoliv. Zdroj fotky: L´Eventail

Tak, teď znáte 25 způsobů, jak mít šťastnější život. Udělejte si pořádný hrnek horké sladké čokolády, oblečte teplé pletené ponožky, zapalte svíčku a začněte číst nějakou zajímavou knihu. Můj tip je třeba kniha od Jojo Moyes – Než jsem tě poznala. Ano, byla i zfilmovaná. Rozhodně doporučuji.

A nakonec přehled, který si můžete stáhnout a vytisknout.

25-zpusobu-pro-pohodovy-zivot

Doufám, že jsem vám alespoň s nějakým typem pomohla zlepšit váš život podle dánského Hygge. Co děláte pro dobrou náladu vy?

Líbil se ti článek?

další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.