domácí mátový sirup
nápoje tvoří vaří

mátový sirup s kapkou citronu

Teplé letní dny svádí k přípravě domácích limonád i sirupů. Dnes Vám předvedu recept na domácí mátový sirup, který se hodí k přípravě alkoholických i nealkoholických nápojů či k oslazení čajů.

Máta je bylinka, která roste na zahrádkách nebo ji lze pěstovat v koflíku na balkoně nebo na okně. Bylinka, která neustále dorůstá a dorůstá. Lze ji usušit nebo z ní připravit alkoholické i nealkoholické nápoje. Lze z ní také udělat sirup, který můžete uchovávat ve špízu pro horší časy.

máta peprná má úžasné dezinfekční účinky
máta je bylinka s úžasnými účinky

Máta má dezinfekční a antiseptické účinky, pomáhá s trávením i při osvěžení dechu. Nálev z máty snižuje bolest břicha i hlavy při migrénách. Je to parádní pomocník v každé situaci.

mátový sirup a jeho použití:

Domácí mátový sirup můžeme přilít do alkoholického či nealkoholického nápoje v létě a osladit s ním čaj v zimě.

co budeme potřebovat na výrobu mátového sirupu:

  • velký svazek máty
  • 1 kg krystalového cukru
  • 1 citron
  • 1 balíček kyseliny citronové
  • 3,5 l vody
na domácí sirup z máty potřebujeme kyselinu citronovou a cukr krystal
na domácí sirup potřebujeme cukr krystal a kyselinu citronovou

tvoříme domácí mátový sirup:

Převaříme vodu v hrnci a necháme následně vychladnout.Mátu důkladně opláchneme a vložíme do zchladlé převařené vody společně s kousky citronu. Necháme louhovat 24-48 hodin pod pokličkou na chladném a temném místě.

mátu necháme louhovat přes noc
mátu necháme louhovat

Až bude směs vylouhována, přecedíme lístky máty s citronem přes cedník nebo přes jemné plátno. Do mátové vody přidáme cukr a kyselinu citronovou a pomalu zahříváme. Přivedeme k varu a vaříme cca 3 minuty.

Mátu přivedeme k varu
mátu přivedeme k varu

Necháme lehce zchladnout a ještě teplý sirup nalíváme do vyvařených nebo alkoholem vydezinfikovaných sklenic s uzávěrem.

Hotový sirup skladujeme v chladném a temném místě a můžeme používat po celý rok. Skvěle se hodí i jako dárek. Stačí vytvořit pěkný obal na lahev se sirupem nebo ji opatřit papírovou ceduličkou s věnováním.

domácí sirup z máty
domácí sirup z máty je hotov

další články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *