ostrov Zakynthos
cestuje Z výletů a cest zahraničí

Ostrov Zakynthos – ráj na Zemi v Řecku

Sice je ještě zima, ale mnoho z Vás již začíná plánovat svou letní dovolenou. Dnes Vám dám tip na návštěvu ráje na zemi. Ostrov Zakynthos Vám učaruje.

Řecko patří mezi mé favority kvůli své bohaté historii, mnohobožství, významným památkám, ale i nádherným plážím a úžasným jídlem.

Bohužel se celá návštěva řeckého ostrova Zakynthos do jednoho článku shrnout nedá, proto jsem se rozhodla svou dovolenou rozdělit na následující články:

Dnes Vám napíšu, jaká byla má loňská dovolená na řeckém ostrově Zakynthos, který mi doslova vzal srdce. Rozhodně se sem ještě jednou vrátím.

Ostrov Zakynthos – základní info

Zakynthos leží v západní straně Řecka v Jónském moři. Ostrov Zakynthos je třetím největším ostrovem v tomto kraji díky své rozloze 410 km2.

Proč vlastně Zakynthos? Původ jména ostrova a hlavního města zároveň má hned tři verze:

  1. První variantou je vznik názvu podle hyacintů, které tu rostou a mají podobný název.
  2. Druhá varianta má svůj původ v historii, kdy vládl ostrovu král Dardanos, který měl syna Zakyntha. Ten se prý proslavil při výstavbě prvního města ostrova, a proto bylo pojmenováno po něm.
  3. Třetí a ta nejpravděpodobnější varianta je řecký překlad slova “mnohohory”. Když se totiž podíváte na ostrov, z velké části ho tvoří právě hory.
ostrov zakynthos

Více o historii nebo geografii ostrova Zakynthos si můžete přečíst na Wikipedii.

Moje dovolená

Dovolenou jsme kupovaly se sestrou na last minute loni v létě. Bydleli jsme v apartmánech a na jídlo jsme v rámci all´inclusive chodily do blízkého hotelu Majestic na hlavní třídě. Samozřejmě jsme mohly využívat i bazén hotelu, ale moře je moře, že?

bazén hotelu Majestic
bazén hotelu Majestic

Naše nejoblíbenější pláže byly Kalamaki a Laganas, kde je část pláže vymezená jako líheň karety obrovské a po setmění se na ni nesmí chodit. A je to ochránci zvířat a místní policií i hlídané, takže pozor na to!

Určitě Vás zajímají i tipy na výlety, a jak si výlet zařídit. Moje rada zní – půjčte si auto a projeďte si celý ostrov. Ostrov Zakynthos je sice velký, ale jeho velkou část tvoří hory. Veškeré památky, malá městečka, hlavní město a dokonce i zapomenutá místa projedete autem za jeden den. Kromě pár památek, které jsou přístupné pouze lodí (pláž Navagio a Blue Caves).

ostrov Zakynthos
dav

Další možností je zakoupení fakultativního výletu přímo od cestovní kanceláře v Čechách nebo místních agentur, které výlety nabízí na ulici. Obě verze mají svá pro a proti. České cestovky Vám zaručí českého průvodce a většinou i brzkou snídani v hotelu. Agentury mají zase o dost výhodnější cenu a průvodce v anglickém jazyce nebo bez průvodce. Záleží na Vašich preferencích.

Konkrétní tipy na návštěvu jsem shrnula do článku “Zajímavá místa ostrova Zakynthos”, který v nejbližších dnech zveřejním.

Vám se ale budou hodit ještě praktické informace ohledně ostrova Zakynthos, aby Vaše dovolená neskončila na záchodě, v nemocnici nebo ještě hůř – v policejní cele.

Ostrov Zakynthos – praktické informace

Ať už se vydáte na dovolenou s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst, rozhodně budete potřebovat základní praktické informace ohledně místních zvyklostí. S tímto průvodcem Vás nic nepřekvapí.

Peníze

Peníze hýbou světem a není tomu jinak ani v Řecku. Na Zakynthosu a v celém Řecku budete potřebovat Eura. Ceny jsou pevně dané, ale občas se najde “odchytávač”, který Vám slíbí drink zdarma, když navštívíte restauraci a dáte si večeři. A opravdu to splní.

Místní obyvatelé

Řekové umí anglicky, ale mnoho z nich díky turistům ovládá i polštinu nebo češtinu. Na pokec to zrovna není, ale základní věci zvládají celkem obstojně. Řekové jsou upovídaní, dobrosrdeční, ale jsou to také bravurní prodejci a obchodníci. Tak se nenechte moc ukecat.

Jídlo a restaurace

Můžete se najíst v restauraci, kde se ceny liší podle umístění restaurace. Nebo si dát rychlé jídlo v bufetu na hlavní třídě. Rozhodně se tu setkáte s takzvanými “odchytávači”, kteří lákají do té “své” restaurace. Kolikrát si s Vámi jen tak popovídají a slíbí Vám drink zdarma k večeři nebo nějakou výraznou slevu. A opravdu to dodrží. Doporučuji některou restauraci přímo na pláži. My si oblíbili restauraci Kareta na pláži Laganas.

Jídlo je na Zakynthosu výborné. Řekové používají hodně zeleniny, kvalitního olivového oleje a chutného koření. V restauraci si můžete dát hlavně ryby a mořské plody. Ale výbornou pochoutkou je prý jehněčí, ale to jsem neochutnala, protože mi jehněčí maso nevoní a nechutná. Jsem zastáncem klasických mořských plodů.

jídlo na ostrově Zakynthos
jídlo na ostrově Zakynthos bylo výborné

Ale kvůli mladým angličanům, kteří sem jezdí za zábavou do místních barů, tu najdete i klasické hamburgery nebo hranolky.

Suvenýry

Suvenýry najdete v každém obchodě. Ať už je to oblečení, módní doplněk, šperk, vodní dýmka, podobizna želvy, magnetky, otvíráky, překrásně zpracované nádobí nebo křišťál. Najdete to opravdu všude. Co doporučuji přivézt ze Zakynthosu? Jejich olivový olej s příchutí citrusů nebo česneku, koření všeho druhu, místní mýdlo z olivového oleje nebo víno. Já si dovezla sošku bohyně Afrodithé. Příště mám v plánu velkou trojici bohů Dia, Poseidona a Háda.

Zakynthos
hlavní třída v hlavním městě Zakynthos

Oblečení a módní doplňky

V každém obchodě si můžete koupit krásné šaty, trička, plavky nebo kabelky. Některé obchody dokonce nabízí i napodobeniny luxusnějších značek.

WC

Řecko nemá moc dobře propracovaný systém odpadů, proto je zde zákaz vhazovat toaletní papír do mísy. Na každém WC najdete odpadkový koš, který je určen právě na použitý toaletní papír. V lepších hotelech probíhá úklid každý den, aby záchod nezapáchal.

Voda

V Řecku sice pitná voda je, ale její kvalita se liší místo od místa. Pokud máte rádi vodu z kohoutku, tak na to na ostrově Zakynthos zapomeňte. Místní sice vodu z kohoutku normálně pijí, ale pro naše tělo je tato voda škodlivá. Obsahuje látky, na které není naše tělo zvyklé.

Bezpečnost na Zakynthosu

O své věci se moc bát nemusíte. Místní nejsou kriminálníci. Ale pokud budete ubytovaní u hlavní třídy, doporučuji špunty do uší a zamykat se. Na Zakynthos jezdí mladí angličané, kteří si tu užívají spíš nočních barů a diskoték než pláží. Přes den je nepotkáte, ale v noci řádí až do rána. A podle toho vypadá ráno i ulice.

ostrov Zakynthos
noční život Zante (Zakynthos)

Doufám, že se Vám první článek ze Zakynthosu líbil. Jaké místa v Řecku jste navštívili?

další články

2 Comments

  1. Na Zakynthosu jsem nikdy nebyla, ale kamarádka tam pár dní strávila a moc se jí tam líbilo. Jen mě trochu zaskočilo, že se tam použitý toaletní papír hází do koše. To si nedokážu představit 😀

    1. Mají tam horší potrubní systém a papír by jim ho mohl ucpat 😀 No, každá země jiný mrav 😀 Ale jinak je Zakynthos opravdu pecka na návštěvu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *